- Komerční sdělení -living
Sobota, 20 července, 2024
- Komerční sdělení -living

Víte, jaké poplatky vás čekají, když si chcete koupit dům? Hypotékou to totiž rozhodně nekončí!

spot_img

Chystáte se na koupi domu a snažíte se spočítat, jak moc to ovlivní vaši finanční situaci? Když si kupujete dům, je důležité mít na paměti, že kromě hypotečního úvěru musíte počítat s řadou dalších poplatků. Podívejme se na některé z typických výdajů, na které byste se měli připravit.

Daně a poplatky

Daň z nabytí nemovitých věcí se v České republice zrušila roku 2020. Ale v jiných zemích může být stále aktuální. Při pořizování nemovitosti v zahraničí je tak na místě se řádně informovat na příslušných úřadech. Zápasit s finančním úřadem v zahraničí asi nikde ve světě nepatří mezi vyhledávané kratochvíle.

Poplatky za posouzení a zpracování hypoteční žádosti vaše banka může, ale nemusí účtovat. Některé banky tyto poplatky zahrnují do nabídnuté úrokové sazby. Některé banky mohou účtovat poplatky za zpracování vaší žádosti o hypotéku, pro lepší přehled, a to dle svého ceníku.

Bez odhadu tržní hodnoty nemovitosti se při hypotéce neobejdete. Pravidla pro vyřízení odhadu se v letech mění, ale jeho potřeba je daná. Aktuálně je docela běžné, že vám banka přidělí jednoho z odhadců, se kterým spolupracuje.

Zohledňuje se i lokalita, aby nejel třeba z Ostravy do Plzně apod. Banka bude vyžadovat profesionální odhad nemovitosti, aby mohla určit výši úvěru. Stejně tak při rekonstrukci financované z hypotečního úvěru bude potřeba konečná (někdy i průběžná) zpráva, resp. nový odhad.

Notářské poplatky za právní služby související s převodem vlastnictví a zápisem do katastru nemovitostí nebo poplatky na katastru nemovitostí při zápisu nového vlastníka do katastru patří k dalším běžným výdajům. Nejsou to žádné vysoké sumy, ale pár tisíc sem, pár tisíc tam… Však to znáte – než se člověk naděje, deset patnáct tisíc korun je fuč.

A nezapomeňte, že zřízení zástavního práva pro banku bude na katastru také za poplatek. Už teď vám to připadá jako nepřehledná směska zbytečností? Pak buďte v klidu – nejste jediní, kdo by uvítal průvodce světem hypoték.

Dům už se blíží

Pokud využijete služeb realitního makléře, budete mu muset zaplatit provizi, obvykle v procentech z prodejní ceny nemovitosti. Výše provize se může lišit, obvykle je to v jednotkách procent. Dalo by se říct, že čím dražší nemovitost kupujete, tím nižší procento to bude. Běžná výše provize realitního makléře je v rozmezí 3–6 % bez DPH.

Jakmile máte dům vybraný a doma padlo finální rozhodnutí, na nic dále nečekejte. Mohlo by se lehce stát, že vás někdo předběhne a podepíše dříve než vy tzv. rezervační smlouvu.

S rezervací nemovitosti se pojí i úhrada rezervačního poplatku, jehož výše je standardně ve výši provize realitní kanceláře. Poplatek se vám odečte z celkové ceny nemovitosti, tedy ze součtu ceny nemovitosti a provize vč. DPH.

Za několik málo měsíců už bude dům ve vašem vlastnictví. Hodnotný majetek je dobré řádně ochránit a v případě koupě domu na hypoteční úvěr to bude přímo vaší povinností. Pojištění nemovitosti s vinkulací pojistky pro banku je standardem.

Pojistka kryje vás i banku, protože v případě poškození nemovitosti nejdou opravy z vaší kapsy. Pojistné plnění dostane banka, ale samozřejmě se použije v rámci vašeho smluvního vztahu. Pro vás bude v danou chvíli důležité i pojištění domácnosti, které zahrnuje např. elektroniku, nábytek, oblečení a další.

A je to naše!

Po pár měsících papírování konečně přichází tolik očekávaná chvíle – stěhování. Pro někoho radost, pro někoho skoro trest v podobě balení a třídění hromady věcí. Pokud si na stěhování najmete firmu, ušetříte si tak nejen námahu s přenášením věcí, ale i řešení dopravy rozměrnějších předmětů, třeba sedací soupravy.

Máte-li možnost zapůjčení dodávky či menšího nákladního auta a k ruce pár zdatných kamarádů, nic nebrání stěhování svépomocí. Toí může prověřit více než jen dobré přátelství. Mnohdy odzkouší i fyzickou odolnost. Vyplatí se maximální opatrnost a těžká břemena přenášet v rozumném počtu lidí.

Při vyřizování hypotéky si určitě sjednáte i životní pojištění pro případ nečekaných událostí, ale to neznamená nutnost jej využít již v prvních dnech. Každopádně je dobré znát pojistné podmínky a mít sjednané i pojištění schopnosti splácet úvěr.

Čert nikdy nespí!

Známé pořekadlo, které platilo a platit bude. Nezapomeňte počítat s pravidelnými výdaji spojenými s vlastnictvím domu, jako jsou náklady na energie, vodu, odpad, atd. Je důležité všechny tyto poplatky zvážit a zahrnout do svého rozpočtu, aby vás později nezaskočily žádné nečekané výdaje. Doporučujeme mít finanční rezervu pro případ neočekávaných výdajů, které mohou nastat při koupi domu a v prvních měsících či letech od koupě.

Někdo má pocit, že když si v rámci hypotéky vyřídil i finance na rekonstrukci domu (nebo na to má své vlastní peníze), žádná překvapení se konat nebudou. Bývá to první a zásadní omyl, určitě buďte prozíraví a snad by se dalo říct, že i podezíraví.

Rekonstrukce staršího domu je proces, který se dá rámcově naplánovat, ale z pravidla se objevují různá „překvapení“. Nastalé problémy se podepisují jak na prodlužujícím se termínu rekonstrukce, tak na kvapně se snižujícím stavu bankovního konta.

Při přípravách rekonstrukce započítejte i poplatky za služby, jako jsou např. projektová dokumentace, vizualizace interiéru, a po rekonstrukci například revize elektroinstalací. V současné době potřebujete také Průkaz energetické náročnosti budovy (zkráceně PENB). A všechno to papírování samozřejmě bude také něco stát.

Dostaví-li se přes veškeré svědomité plánování nějaké nečekané výdaje, nezoufejte. Existují různá a naštěstí i rychlá řešení, třeba https://razdvapujcka.cz/pujcka-online

Jak se říká – každá sranda něco stojí. Ale ten pocit, když se vracíte do svého vlastního domu je k nezaplacení. Odpočinek i práce ve vlastním mají něco do sebe a až jednou symbolicky zamáváte poslední splátce hypotéky, budete na sebe moct být právem pyšní.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora