- Komerční sdělení -living
Středa, 29 května, 2024
- Komerční sdělení -living

Obhajovba nové daně pro elektrárny: Nehrozí bankrot ani propouštění

spot_img

Společnost Slovenské elektrárny pro novou daň z nadměrného zisku při obchodování s elektřinou vyráběnou jaderným zařízením nezkrachuje. Uvedl to v diskusním pořadu

V politice televize TA3 ministr hospodářství SR Richard Sulík (SaS).

Sulík: Šéf elektráren přehání

Slovenské elektrárny ve čtvrtek 10. února uvedly, že bankrot firmy je pro zákon o zdanění nadměrného zisku „otázkou týdnů“.

„Zdanit Slovenské elektrárny byl dávnější nápad ministerstva financí a teď, když čelíme obrovským nárůstům cen, jsem se jako liberál tělem a duší s ním ztotožnil. Myslím si, že šéf Slovenských elektráren přehání. Není možné zbankrotovat pro daň, kterou ptáme až od nějaké ceny,“ upřesnil.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Bankrot a problémy s Mochovci? Odpovědi o nové dani za elektřinu
Čtěte
Informoval, že náklady na výrobu jedné megawatthodiny (MWh) v SE jsou podle vyjádření SE na úrovni 28 eur. „My až od 42 eur (za MWh) bychom šli brát polovinu, co elektrárny inkasují,“ vysvětlil.

Pro 5 eur nehrozí nic

Za letošní rok je průměrná prodejní cena elektřiny 52 eur za MWh. „Brali bychom tedy 5 eur za MWh, tedy polovinu z rozdílu 52 minus 42 eur. To není částka, pro kterou elektrárny zbankrotují,“ vysvětlil.

Poznamenal, že půjčovat Slovenským elektrárnám je „extrémně zisková záležitost“, protože úvěry jsou úročeny 4 až 5 procent.

„Když letos prodají elektrárny jednu MWh za 52 eur, proč příští rok neprodávají výrazně lépe? Proč mají prodanou výrobu za srovnatelnou cenu i příští rok?“ zdůraznil ministr.

Pro 5 eur na MWh podle Sulíka určitě nehrozí ani propouštění zaměstnanců, ani bankrot elektráren.

Připomněl, že od spoluakcionářů ve stát dostal návrh, že elektrárny budou garantovat ceny elektřiny pro určité skupiny osob.

„V úterý 15. února bude v parlamentu jednání o zkráceném řízení o zákonu o nové dani. Předpokládám, že ve středu (16. 2.) nebo ve čtvrtek (17. 2.) může být nová daň již schválena. Proto je-li prostor na nějaký kontranávrh od Slovenských elektráren, tak je časově velmi omezený,“ zdůraznil.

„Naše výpočty jsou správné. My jsme velmi velkorysí vůči elektrárnám. Chceme Slovenské elektrárny zdaňovat až od 42 eur (za MWh). Číslo 42 eur jsme napsali přímo do zákona. Toto bude platit do doby, než bude platit přehodnocení ze strany ÚRSO (Úřadu pro regulaci síťových odvětví), který nám do dvou, tří měsíců řekne, jaká je skutečná celková výrobní cena jedné MWh.To bude určitě více než 28 eur za MWh, to nyní přesně nevíme. zdůraznil.

„Na Slovensku neumíme ovlivnit ceny elektřiny. Slovenská energetická politika je výrazně rozumnější a strategičtější než například německá. My máme dnes 55 procent energie z jádra, budeme mít 70 procent. Koncem příštího roku bude kompletně odstavena výroba elektřiny z uhlí. My jsme na tom energeticky dobře,“ řekl.

Jak chce Německo fungovat?

Německo podle něj odstavuje funkční atomové elektrárny, loni tři, letos tři, brání se dovážet plyn přes plynovod Nord Stream 2.

„Nevím, jak chce průmyslová země jako Německo fungovat. A na toto doplácíme i my, neboť cenu generuje nejdražší zdroj, kterým je uhlí. Pro jeho spalování musí kupovat šíleně drahé CO2 emisní povolenky, kde jedna tuna CO2 stojí přes 80 eur. A tuto cenu uměle žene do výše EU, neboť rok co rok snižuje o 2 procenta množství povolenek,“ doplnil.

power station

Sulík přiznal, že stát při tvorbě návrhu zákona na zdanění obešel diskusi se Slovenskými elektrárnami.

„To je pravda, udělali jsme to záměrně. To jsme si řekli, že to uděláme potichu, protože když chcete dělat rázná opatření, tak nemůžete jít s bubnem na zajíce,“ dodal.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora