- Komerční sdělení -living
Pátek, 13 září, 2024
- Komerční sdělení -living

Jaké jsou výhody a rizika mikropůjček?

spot_img

Získat peníze snadno a rychle bez ohledu na nepříznivou situaci? Mikropůjčka nabízí jednu z možností, jak si půjčit potřebnou finanční injekci. Jaké jsou její výhody a na co si před jejím sjednáním dát pozor? I to se dozvíte v našem článku.

Rychlá půjčka nabízí řešení krátkodobých problémů

Určitě jste se už někdy ocitli v situaci, kdy jste potřebovali rychle splatit nějakou částku, akutně zaplatit opravu nějakého spotřebiče či rozbitého auta. Podívali jste se na účet a na něm nebyl dostatečný obnos. Přitom ale věděli, že peníze přijdou za pár dní v pravidelné výplatě, a kdyby se podařilo platbu o pár dní odložit, vše by se vyřešilo.

Jenomže to často není možné. Neplánované výdaje jsou obzvlášť palčivým problémem, pokud nemáme naspořenou dostatečnou rezervu, kterou můžeme využít.

Mikropůjčka je jednou z cest, jak se z této situace dostat a přitom se vyhnout problémům s prodlením. Peníze si prostřednictvím tohoto typu menšího úvěru dokážete sehnat velmi rychle. Zároveň většinou není nutné prokazovat svou finanční minulost a malá půjčka se otevírá všem, kteří z jakéhokoliv důvodu nemůžou splnit podmínky pro získání klasického úvěru.

Může se jednat například o ženy na rodičovské dovolené, dlužníky s problematickou minulostí nebo začínající podnikatele, kteří nedisponují dostatečnými příjmy. Na druhou stranu, pokud víte, že do této skupiny spadáte, pořádně si každou další půjčku promyslete. Propad do dluhové pasti je poměrně rychlý a je opravdu náročné se z kolotoče dalších a dalších splátek vymotat.

Snadné vyřízení za cenu vysokého RPSN

Velkou výhodou mikropůjček je jejich dostupnost. Většinou totiž není nutné chodit osobně na pobočku a vše sjednáte z pohodlí domova prostřednictvím internetu. K základním parametrům většinou patří, že se jedná o nižší částky v rozmezí 500–5000 Kč. Doba splatnosti je poměrně krátká, většinou se doba splácení pohybuje kolem 30 dní. Nebankovní půjčka pak nabízí slibované rychlé a jednoduché získání prostředků bez složitějšího jednání s bankou.

Výhodu rychlého půjčení může však někdy vyvážit vyšší RPSN. Tedy částka, kterou musíte v konečném důsledku zaplatit na úrocích a která vám ukazuje, jak moc je pro vás nabízená půjčka výhodná. Před sjednáním půjčky si proto vše důkladně propočítejte.

Firmy, které tyto mikropůjčky poskytují, se obvykle chrání před zpožděním plateb a pokuty pro případ prodlení se mohou pohybovat i v poměrně vysokých částkách. Není se však čemu divit. Chrání si své peníze, které půjčili rizikovějšímu klientovi.

Potřebuji získat velmi rychle finanční prostředky – je tedy mikropůjčka tou nejlepší cestou?

I když mikropůjčky slibují velmi rychlé získání prostředků, je nutné opravdu každou novou půjčku zvážit ze všech úhlů. Opravdu je její sjednání jedinou cestou, jak situaci řešit? Není možné si tuto malou částku vypůjčit u rodiny či známých? Můžete se tak vyhnout úrokům a případným dalším problémům, které se pojí s případnou neschopností splácet.

Stejně tak si pořádně promyslete a propočítejte výši svých aktuálních dluhů. Určitě není dobrý nápad si půjčovat peníze na to, abyste splatili dlužné splátky na svém stávajícím úvěru.

Možností, které můžete na menší a rychlejší částky využít, je na trhu celá řada. Vedle mikropůjček, které jsme zmínili výše, je poměrně častým typem také kreditní karta či kontokorent u vašeho běžného účtu.

Kreditní karty navíc nabízejí bezúročné splacení dluhu ve stanovené lhůtě. Což může pomoci v okamžiku, kdy už dopředu víte, že potřebujete vykrýt pouze pár dní před očekávanou výplatou. Ovšem pozor, toto bezúročné období se týká pouze platby touto kartou, nikoliv výběru hotovosti.

Kontokorent představuje možnost, jak můžete přečerpat své prostředky, ale bez výhody bezúročného období.

Na co si dát při zřizování mikropůjčky pozor

Pokud se rozhodnete sjednat mikropůjčku, myslete na tyto dvě základní pravidla:

  • Půjčku uzavírejte jen u opravdu ověřených poskytovatelů.Na trhu s půjčkami se pohybuje celá řada poskytovatelů, kteří se mohou tvářit poctivě, ale až po pečlivém prozkoumání můžete zjistit, že jde o podvodníky. A to ve své situaci opravdu nepotřebujete. Zkontrolovat poskytovatele a ověřit jejich poctivost můžete prostřednictvím stránek České národní banky. Zde najdete seznam všech bankovních i nebankovních společností, které mají potřebnou licenci ČNB a mohou tedy půjčky poskytovat.Proč se nenechat zlákat líbivými reklamami na půjčky, jež nevyžadují nahlížení do registru, se dočtete tady:https://proficredit.cz/pujcka-bez-registru.
  • Před podpisem smlouvy si nechte prostor a pořádně si ji prostudujte. Nechte si vysvětlit veškeré náležitosti, kterým nerozumíte.Smlouva je součástí každé půjčky. Podepisujete ji online či osobně a vždy musí splňovat právní parametry dané smlouvy. Bohužel se na trhu pohybuje celá řada poskytovatelů a ne každý se se svými zákazníky snaží jednat férově.Dejte si proto pozor na body, které jsou nejasné, neúplné či sepsané v nesrozumitelném jazyce. Pokud si nejste jistí, že dokážete objevit případné problémy, nechte si poradit od svého finančního poradce.Stejně tak si před podpisem dopřejte prostor a otevřete si obecné obchodní podmínky, které jsou uvedené většinou na webových stránkách. Některé smlouvy na ně přímo odkazují, a tím spoléhají na lenost žadatele si tyto řádky přečíst. Jenže právě tyto body se většinou v případě problémů řeší.

Před podáním žádosti o půjčku mějte vytvořený jasný plán a nejednejte zbrkle. Minimalizujete tak rizika a ujistíte se, že půjčku můžete odpovědně splácet.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora