- Komerční sdělení -living
Středa, 18 ledna, 2023
- Komerční sdělení -living

Prodej firem aneb máte strach z prodeje vlastní společnosti?

spot_img

V moderním tržním hospodářství je prodej firem naprosto běžnou součástí podnikatelského sektoru. Velcí hráči se pochopitelně snaží ovládnout co nejvyšší procento konkrétního tržního odvětví, protože z dominantního postavení plynou nemalé výhody. To je sice v podmínkách České republiky ošetřeno fungováním antimonopolního úřadu, nicméně i tak dochází k relativně častým prodejům. Pokud jste se i vy ocitli před prodejem vlastní firmy, nemusíte se ničeho obávat.

Důvod prodeje

Prodej firem může mít celou řadu důvodu a dalo by se říct, že každý podnikatel bude mít jiný důvod, proč je jeho firma na prodej. Jedním z nejčastějších faktorů vedoucích k hledání nového majitele je stres a syndrom vyhoření. Zvláště podnikatelé, kteří svůj byznys založili v divokých 90. letech, museli projít dlouhou cestou, na jejímž konci je úspěšná a fungující společnost. Jako majitel si ovšem chcete užít vydělané prostředky, a proto nyní můžete hledat pokračovatele do budoucna.

Kdo vám pomůže?

Prodej firmy se na první pohled může zdát jako složitá činnost plná byrokracie a nemalých komplikací. I proto se v posledních letech začaly objevovat specializované poradenské společnosti, které se starají o aktivní firmy na prodej a které pomáhají jejich majitelů s nalezením vhodného majitele. Obrovskou výhodou poradenské firmy je široká databáze potenciálních zájemců, pro něž by mohl být váš byznys zajímavý a kteří by jej rádi odkoupili.

Kde sehnat kupce?

Prakticky každý majitel úspěšné společnosti bude mít určité požadavky týkající se jeho firmy na prodej. Asi nikdo z vás nechce svůj byznys svěřit někomu, kdo podnikání moc nerozumí a kdo se chystá rapidně změnit fungování firmy. I v tomto ohledu je výhodná spolupráce s poradenskou společností, protože té jednoduše sdělíte vaše požadavky a pravidla, za nichž bude prodej realizován. Samozřejmostí je i společné podniknutí zásadních kroků vedoucích k podpisu smlouvy o fúzi.

Prodej aktivních firem je relativně složitý, a proto byste na tuto činnost nikdy neměli být sami. Neváhejte se obrátit na zkušené poradce a konzultanty, kteří vám se vším pomohou.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora