- Komerční sdělení -living
Čtvrtek, 19 ledna, 2023
- Komerční sdělení -living

Během nepokojů v Předjordánsku zastřelily izraelské složky mladého Palestince

spot_img

Během nepokojů na západním břehu Jordánu izraelské bezpečnostní složky smrtelně zranily 17letého Palestinci. V pondělí o tom informovala agentura AFP.

Nepokoje vyvolal příchod příslušníků izraelské armády a pohraniční policie, kteří přijeli do vesnice Silat Hárisíja nedaleko města Džanín, aby zbourali patro domu Palestinci podezřelého z nedávného útoku na židovského osadníka.

Jak uvedla agentura AFP, izraelská armáda ve svém prohlášení vysvětlila, že před plánovanou demolicí vypukly „násilné nepokoje“ za účasti stovek Palestinců, přičemž někteří z nich házeli na izraelské vojáky zápalné láhve.

„Vojáci (v davu) identifikovali několik ozbrojených výtržníků a vystřelili, aby neutralizovali hrozbu,“ uvádí se v prohlášení armády, která se ke smrti teenagera nevyjádřila.

Izrael se stále drží praxe, že bourá domy jednotlivců, o kterých tvrdí, že podnikají útoky na Izraelce na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě.

Lidskoprávní organizace považují tyto demolice za kolektivní trest.

Armáda uvedla, že Palestinci, kterého se demolice týkala, je zodpovědný za smrt Jehudu Dimentmana, pětadvacetiletého studenta náboženství zastřeleného v prosinci u osady Chomeš na západním břehu řeky Jordán.

Osada Chomeš byla vylidněna ještě v roce 2005 v rámci odsunu Izraele z pásma Gazy. V posledních letech tam však osadníci znovu založili úřady nepovolenou osadu – jedno z přibližně desítky sídlišť v Předjordánsku, které jsou považovány za nezákonné, avšak izraelskou vládou často tolerovány. Obnovení osady podněcovalo napětí s Palestinci.

Shooting equipment ready to use

Izrael dobyl východní Jeruzalém a Západní břeh ve válce v roce 1967. Na západním břehu Jordánu – v Předjordánsku – žije spolu s přibližně 2,9 miliony Palestinců asi 475 tisíc židovských osadníků.

Palestinci považují Izraelem okupovaná území za součást svého budoucího nezávislého státu a tamní židovské osady vnímají jako nelegální a jako hlavní překážku nastolení míru v regionu.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora